Grafika ręki lekarza, która trzyma narzędzia, na grafice czerwony znak zakazu

Przeciwwskazania do implantacji Esperalu

Esperal jest stosowany w leczeniu alkoholizmu (jako środek pomocniczy). Jest to implant wszywkowy, który zostaje zaimplantowany głęboko do warstwy mięśniowej i wchłania się w ciągu 8-12 miesięcy. Przeciwwskazania do wszywki to:

  • stan nietrzeźwości pacjenta,
  • uczulenie na preparat Esperal (Disulfiram),
  • ciężkie zaburzenia psychiczne,
  • choroba niedokrwienna serca,
  • nadciśnienie tętnicze nieregulowane lekami,
  • przebyty w ostatnim czasie udar lub zawał serca.

Ostateczną decyzję o możliwości przeprowadzenia zabiegu podejmuje lekarz w trakcie konsultacji lekarskiej i dokładnego wywiadu medycznego. Pacjent jest zobowiązany poinformować lekarza o wszystkich schorzeniach, problemach zdrowotnych oraz przedstawić listę leków, które aktualnie przyjmuje. Po sprawdzeniu stanu zdrowia doktor przeprowadza szybki i bezpieczny zabieg wszycia Esperalu.

Skutki picia alkoholu po wszyciu Esperalu

Co się stanie, jeśli pacjent w trakcie leczenia Esperalem wypije alkohol? Z pewnością, jest to czynność bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia pacjenta ze względu na proces chemiczny, który odbywa się w organizmie podczas łączenia preparatu Disulfiram z płynem etylowym. W momencie spożywania napojów procentowych Esperal wchodzi w reakcję z alkoholem, wskutek czego cierpią narządy wewnętrzne alkoholika (trzustka, wątroba, nerki, serce).

Mogą również pojawić się objawy fizyczne, tzw. reakcja disulfiramowa:

  • nudności, wymioty,
  • ból, zawroty głowy,
  • kołatanie serca, drgawki,
  • zaburzenia snu, lęk,
  • ból brzucha, ból mięśni i inne.

Nasilenie skutków ubocznych zależy od kilku czynników, między innymi, ilości spożytego alkoholu, stanu zdrowia pacjenta, uwarunkowań biologicznych, kondycji fizycznej, wieku, płci i td. Objawy pojawiają się w ciągu kilku-kilkunastu minut po wypiciu alkoholu i niektóre z nich mogą utrzymywać się nawet przez kilka dni.

Skacowany mężczyzna trzymający się za skronie i wykrzywiający twarz z bólu głowy.

Przepicie wszywki alkoholowej

Czasami słyszymy lub czytamy takie informację od osób po wszyciu wszywki alkoholowej: "przepił wszywkę alkoholową", "piję po wszyciu preparatu i nic mi nie jest" itd. Pojawia się więc pytanie - czy da się przepić wszywkę alkoholową i co to znaczy?

Odpowiedź jest prosta i oczywista. Nie da się przepić wszywki alkoholowej. Nie da się “wyłączyć” jej działania lub zmienić proces metabolizmu w organizmie. Disulfiram to preparat, który jest wszywany głęboko do warstwy mięśniowej i który po zaszyciu jest wchłaniany przez organizm w ciągu 8-12 miesięcy (w zależności od metabolizmu każdej osoby). Disulfiram (dawniej Esperal) jest neutralny dla organizmu i wchodzi w reakcję tylko z alkoholem. Taka reakcja chemiczna następuje za każdym razem, kiedy alkohol trafia do organizmu pacjenta.

Każda osoba, która zdecydowała się na taką formę leczenia powinna być świadoma w jaki sposób działa preparat. Zawsze informujemy pacjentów o tym, że odrzucająca reakcja organizmu jest kwestią bardzo indywidualną, a objawy zatrucia mogą się pojawiać lub nie, mogą pojawiać się z różną siłą, mogą wyglądać w zupełnie inny sposób (reakcja skórna, wymioty, biegunka, uczucie zmęczenia, ból głowy lub mięśni). Ale za każdym razem, kiedy pacjent spożyje nawet niewielką ilość alkoholu, połączenie Disulfiramu z alkoholem niszczy organizm od środka, zaczynając od takich narządów wewnętrznych jak trzustka, wątroba, nerki, serce, mózg, powodując różnorodne zaburzenia oraz choroby.

Z tego właśnie powodu nie istnieje takiego pojęcia jak “przepicie wszywki alkoholowej”. Nie da się uniknąć reakcji chemicznej, która zachodzi w organizmie wskutek połączenia alkoholu z lekiem. Dlatego tak ważne jest powstrzymanie się od alkoholu przez rok po zaszyciu.

Każdy sam wybiera swoją drogą. Wybierając wszywkę pacjent wybiera trzeźwe życie. Wybierając alkohol po zaszyciu alkoholowym pacjent sam decyduje się na niszczenie własnego zdrowia i życia. Każda osoba zawsze ma wybór i my polecamy postawić na zdrowie, na trzeźwość i na lepszą przyszłość bez alkoholu!